18 05 2013

ÖDÜL… 2013… ÖDÜL… 21013… ÖDÜL…2013…

Oğuz Tansel 2013 Şiir Ödülü İhsan Topçu´ya Verildi 

Oğuz Tansel’i anılarda yaşatmak, kişiliğini, düşüncelerini ve yapıtlarını gelecek kuşaklara aktarmak, genç kuşakların dil duyarlılığını artırmak, yazınsal becerilerini değerlendirmek amacıyla verilen Oğuz Tansel Yazın Ödülü bu yıl şiir alanında bir dosyaya verildi. Ödülü Şair İhsan Topçu “Kalbinden Kanıyor Zaman” adlı dosyası ile kazandı. 

Eray Canberk, Refik Durbaş, Prof. Dr. Cevat Geray, İlhan Gülek ve Metin Turan’dan oluşan seçici kurul, Topçu’nun eserini oy çokluğu ile ödüle değer buldu. 

Oğuz Tansel Şiir Ödülü Töreni 30 Mayıs 2013 Perşembe günü saat 18.00’de, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde (Kennedy Cad. No.4) yapılacak. Mehmet Çevik’in sunacağı törende Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Prof. Dr. Cevat Geray, Prof. Dr. İlhan Tomanbay, Prof. Dr. Aysıt Tansel ve Metin Turan birer konuşma yapacak ve Oğuz Tansel’den şiirler okunacak. Tören, Şef Cihan Can’ın yöneteceği Sevda Cenap And Müzik Vakfı Kadınlar Korosu’nun konseri ile devam edecek ve ağırlama ile son bulacak. 

 

42. Orhan Kemal Roman Armağanı, Zahit isimli romanıyla Hasan Özkılıç´ın oldu. 


Tahsin Yücel, Osman Şahin, İnci Aral, Turhan Günay, Feyza Hepçilingirler, M. Nuri Gültekin ve Nazım K. Öğütçü’den oluşan Orhan Kemal Roman Armağanı Seçiciler Kurulu, Hasan Özkılıç’ın Zahit romanını, yıllardan beri toplum vicdanında büyük yaralar açan olayların, baskıların yalın güçlü bir dille anlatılmasının yanı sıra, bireylerin iç dünyalarının da başarılı biçimde verilmesi gerekçeleriyle, Orhan Kemal’in dünya görüşüne uygun bir içeriğe sahip olması nedeniyle ödüle değer gördüklerini açıkladılar.

Özkılıç´a, ödülü 31 Mayıs Cuma günü, Orhan Kemal Kütüphanesi-Konferans Salonu’nda, Saat 10.30´da yapılacak olan Orhan Kemal’i Anma Töreni´nde verilecek. 

Yazarın, Şerul´da Beklemek, Gönlümün Şirazesi Bozuldu, Orada Yollarda ve Lataros Değirmeni´nde Üç Dakika gibi kitapları bulunuyor.
ntvmsnbc 

 

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ile Notre Dame de Sion'lular Derneği tarafından düzenlenen NDS Edebiyat Ödülü’nün yeni sahibi Murat Gülsoy oldu. 

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ile Notre Dame de Sion'lular Derneği tarafından düzenlenen ve dönüşümlü olarak bir yıl Türkçe yazan bir Türk yazarın eserine; bir sonraki yıl ise Fransızca yazan ve eseri Türkçe’ye çevrilmiş Türk veya yabancı bir yazarın eserine verilen NDS Edebiyat Ödülü’nün yeni sahibi açıklandı. 

Yazar, gazeteci, öğretim üyesi NDS mezunlarından oluşan dokuz kişilik jüri, bu yıl Murat Gülsoy’un “Baba Oğul ve Kutsal Roman”adlı eserini 200 eser arasından 2013 NDS Edebiyat Ödülü’ne layık gördü. 

NDS Edebiyat Ödülü Jüri Başkanı Tomris Alpay’ın, "zamanın ve gerçeğin göreceliği, kişi ve mekanın değişkenliği üzerine kurulu içsel bir yolculuk romanı" olarak tanımladığı eser, 2012’de Can Yayınları tarafından yayımlanmıştı. 

Jüri Başkanı Alpay, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Murat Gülsoy’u jüri üyeleri ve NDS Lisesi yönetimi adına kutluyorum. Murat Gülsoy’u edebiyatımıza kazandırdığı çok sayıdaki eserden ve ödüllerinden tanıyorsunuz. Jürimizin hayranlıkla okuduğu Baba Oğul ve Kutsal Roman’ın dili, karakterlerin analizi ve derinliği, konunun işlenişi gibi standart kriterlerinin kusursuzluğundan söz etmeyeceğim.Murat Gülsoy modern bir teknikle romanını kaleme almış, değişik bölümleri, içsel yolculuğunun rüya ve gerçek sarmalına benzer bir şekilde kurgulamış, eserin sonunda eşsiz bir mektupla taçlandırmış. Yazar hayatı gözlemlerken, yazarken onu edebi bir gerçeklikle buluşturuyor. Ama bu buluşmada rüyalar önemli bir yer kaplıyor, romanın akışına yön veriyor. Yazarın eserine Pedro Calderon De La Barca’nın 1635 yılında yazdığı "Gerçekten rüya görüyorum" sözleriyle başlaması, "Hayat Bir Rüyadır" adlı eserine atıfta bulunması da bu kurguyu hazırlıyor ve bizleri içine alıyor. Yazarın hayat, mekân ve zaman göreceliği üzerine kurulan bu yapıtında Ahmet Hamdi Tanpınar, Oğuz Atay, Borges de yerlerini alıyor. Zaman içinden çıkıp yazarın kadın erkek ilişkileri arasındaki hesaplaşmasında O’na eşlik ediyor, iç sesini oluşturuyor. Rüyalar ve gerçeklerle bezeli bu eseri keyifle okumanızı dilerim." 

Jüri tarafından bu yılki ödüle layık görülen Murat Gülsoy, 28 Mayıs 2013 Salı akşamı Fransız Sarayı’nda, Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi Ekselansları Laurent Bili’nin yüksek himayelerinde yapılacak törenle ödülünü alacak. 

NDS Edebiyat Ödülü Jüri Üyeleri: Tomris Alpay (Jüri Başkanı), Yazgülü Aldoğan, Liz Behmoaras, Emel Kefeli, Arzu Öztürkmen, Mayda Saris, Zeynep Sabuncu, Özlem Yüzak, Feyza Zaim 

 

Dil Derneği Gürhan Uçkan Kısa Öykü Yarışması sahibini buldu 

Dil Derneği ile İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği´nin, 5 Aralık 2006’da yitirdiğimiz Yazar, Şair, Gazeteci Gürhan Uçkan’ın kişiliğini, düşüncelerini ve yapıtlarını gelecek kuşaklara aktarmanın yanı sıra genç kuşakların dil duyarlılığını artırmak, yazınsal becerilerini değerlendirmek üzere üniversite gençliği arasında düzenlediği Dil Derneği Gürhan Uçkan Kısa Öykü Yarışması sonuçlandı.

Üniversite öğrencilerinin, “tek” öyküyle katıldığı yarışmaya bu yıl da ilgi yoğun oldu. Cemil Kavukçu, Işık Kansu, Filiz Gülmez, Nermin Küçükceylan ve Günay Güner’den oluşan seçici kurul, ödülün İstanbul Teknik Üniversitesi, Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Müzik Teorisi Anabilim Dalı öğrencisi Gökçe Asena Altınbay "Dil" adlı öyküsüne verilmesini oyçokluğuyla kararlaştırdı. 

Gökçe Asena Altınbay’a ödülü, 11 Mayıs 2013 Cumartesi günü, saat 16.00´da, Cumhuriyet Kültür Merkezinde (Cumhuriyet gazetesi, Ahmet Rasim Sok. No. 14- Çankaya) yapılacak törende sunulacak.

Ödül töreninde, Gürhan Uçkan’ın şiirleri okunacak, yapıtları, çevirileri üstüne konuşmalar yapılacak.

Törene, Gürhan Uçkan dostları ve bütün dilseverler davet edildi. 

 

2013 Yunus Nadi Ödüllerini kazananlar belli oldu. 

Roman dalında Sibel K. Türker, Öykü dalında Bora Abdo ödülün sahibi oldu. Ayrıca, Sibel K. Türker Duygu Asena Roman Ödülü´ne de değer görüldü.

2013 Yunus Nadi Ödülleri’ni kazananlar belirlendi. 

Adnan Binyazar, Ahmet Cemal, Konur Ertop, Ülkü Tamer ve Murat Gülsoy’dan oluşan seçici kurul, ´Roman´ dalında Sibel K. Türker’i “Hayatı Sevme Hastalığı” adlı yapıtıyla ödüle değer gördü. 

´Öykü´ dalında Hikmet Altınkaynak, Metin Celâl, Cemil Kavukçu, Osman Şahin ve Celâl Üster’den oluşan seçici kurul, ödülü “Öteki Kışın Kitabı” adlı yapıtıyla Bora Abdo’ya verdi. 

“Şiir” dalında, Ataol Behramoğlu, Egemen Berköz, Muzaffer İlhan Erdost, Doğan Hızlan ve Sennur Sezer’den oluşan seçici kurul, ödülün Hulki Aktunç ve Gültekin Emre’nin birlikte yazdıkları “Opus” adlı kitap ile Arzu K. Ayçiçek’in “Talidomit” adlı kitap dosyası arasında paylaştırdı. 

“Karikatür” dalında Behiç Ak, Ercan Akyol, Orhan Erinç, Musa Kart, Kâmil Masaracı ve Tonguç Yaşar’dan oluşan seçici kurul, ödülü Hicabi Demirci ve Halit Kurtulmuş’un karikatürleri arasında paylaştırdı. 

“Fotoğraf” dalında Hikmet Çetinkaya, İsa Çelik, Ara Güler, Paul McMillen ve İbrahim Yıldız’dan oluşan seçici kurul, ödülü Hasan Hulki Muradi ve Ömer Yağlıdere’nin yapıtları arasında paylaştırdı. 
 

DUYGU ASENA ROMAN ÖDÜLÜ

Sibel K. Türker´in Can Yayınları´ndan çıkan Hayatı Sevme Hastalığı, Yunus Nadi Roman Ödülü´nün yanı sıra Doğan Kitap’ın Duygu Asena’nın anısına saygı duruşu olarak düzenlediği “Kadının Hâlâ Adı Yok” Roman Ödülü’ne de layık görüldü. 

Her iki tören de mayıs ayı içinde yapılacak.

 

GİO Ödülleri önceki akşam gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. 

Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği (FABİSAD) tarafından, fantastik edebiyat yazarlarından Giovanni Scognamillo onuruna düzenlenen GİO ödülleri töreni, önceki akşam İtalyan Kültür Merkezi´nde gerçekleşti.

Bu yıl ilk kez düzenlenen ödül töreninde, Murathan Mungan "Şairin Romanı" adlı eseriyle en iyi roman ödülünün sahibi oldu. 

En İyi Öykü dalında birinciliğe´Balanka Olmak´ öyküsüyle Gülbike Berkkam layık görülürken, aynı dalda dereceye giren isimler Mehmet Berk Yaltırık, Hakan Balcı, Gürkan Uluçhan ve Sevgi Saygı oldu.

GİO Ödülleri´nin illüstrasyon dalındaki birincilik ödülünün sahibi, Yıldıray Çınar´ın ´Karabasan´ çizgi-romanından esinlendiği çizimiyle Mehmet Özen oldu. 

 

Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü Cemil Kavukçu’ya teslim edildi. 

Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü, Pera Palas’taki törenle Cemil Kavukçu’ya teslim edildi.

Sunuculuğunu Müjde Ar’ın yaptığı törende açılış konuşmasını Erdal Öz’ün oğlu ve Can Yayınları Genel Müdürü Can Öz yaptı. Can Öz’ün ardından konuşan Seçici Kurul Başkanı Semih Gümüş, seçici kurulda olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Erdal Öz ile olan yakınlığı sebebiyle, bu ödülün kendisi için de çok anlamlı olduğunu belirtti.

Ödülün bu yılki sahibi Cemil Kavukçu ise yaptığı konuşmada, kendisini ödüle değer bulan jüri üyelerine teşekkür ettikten sonra tam yazarlıktan vazgeçmek üzereyken Erdal Öz’ün kendisine nasıl kucak açtığını anlattı. Kavukçu: "Bu ödülün benim için en önemli yanı adımın onunla birlikte yan yana anılacak olması" dedi. 

Gazeteci-yazar Kürşat Başar "Kürşat Başar Quartet" ile Erdal Öz’ün çok sevdiği Dave Brubeck’in "Take Five" adlı parçasını çaldı. Ödül törenine Erdal Öz’ün sevenlerinin yanı sıra, sanat ve edebiyat dünyasından birçok ünlü isim de katıldı. 

Sait Faik Armağanı Ergün'e

59. Sait Faik Hikaye Armağanı'na 'Bazen Hayat' kitabıyla Sine Ergün değer görüldü.

59. Sait Faik Hikâye Armağanı'na 'Bazen Hayat' kitabıyla Sine Ergün değer görüldü. Ergün, şu ana kadar bu ödülü kazanan en genç yazar oldu.


Her yıl Sait Faik’in ölüm yıl dönümünde verilen ve bu yıl 59. kez sunulan Sait Faik Hikaye Armağanı’nı, “Bazen Hayat” isimli kitabıyla Sine Ergün kazandı.

Doğan Hızlan başkanlığında toplanan Jale Parla, Metin Celal, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Beşir Özmen ve Murat Gülsoy’dan oluşan seçici kurul, Ergün’ün ödülü kazanma gerekçesini şu sözlerle açıkladı: “Yalın bir dille güncel kent yaşamından kesitleri anlatırken insanlık durumlarının tekinsizliğini resmetmekteki ustalığı nedeniyle, Sine Ergün’ün kitabına oy birliğiyle verildi.”

Seçici kurulun gerekçesini açıklaması ve İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan ve Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamış’ın konuşmalarından sonra, ödülün kazananı Sine Ergün kısa bir konuşma yaptı.

1982 doğumlu Ergün, aynı zamanda şu ana kadar ödüle layık görülen en genç yazar olma ünvanını kazandı. Yazarın "Burası Tekin Değil" ve "Bazen Hayat" adında iki kısa öykü kitabı bulunuyor.

 

Ödülü şair Cenk Gündoğdu aldı

Bu yıl 18'incisi verilen “Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü” yapılan törenle sahiplerini buldu.

Mayıs Yayınları tarafından bu yıl 18'incisi verilen “Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü” yapılan törenle sahiplerini buldu. Bu yıl “İlk Kitap Özel Ödülü”; “Issız” ile Cenk Gündoğdu ve yayıncısı Kırmızı Kedi Yayınları adına İlknur Özdemir’e verildi.

Arkadaş Z. Özger’in 40. ölüm yıldönümünde İzmir Buca Protestan Baptist Kilisesi’nde yapılan törende Suat Çelebi, ödülün gerekçeli kararını okudu ve ödül alan Cenk Gündoğdu ve yayıncısı Kırmızı Kedi Yayınları Yayın Yönetmeni İlknur Özdemir’i tebrik etti. Jüri adına bir konuşma yapan Sina Akyol, bugüne kadar ödül alan şairlerin oylamasıyla açık arada “Issız” kitabının ödülüne değer görüldüğünü söyledi. 

Ödülü Haydar Ergülen'den alan Cenk Gündoğdu ise ödüllere karşı olduğunu belirterek,
“Ödüllere karşı olduğumu defalarca yazdım. Ödüllerin dayattığı biçim, getirdiği 'ilişki' sebep ve sonuçlarıyla şiire zarar verdiğini, şairi gölgesinde boğduğunu düşünüyorum. Ödül verilen şairle alan arasında bir bağ kurulamadığını, aynı ödülü alanlar arasında da bir ilişkinin mümkünsüzlüğünü pek çok kez gördük. Ayrıca şiirde yarışmanın, totolojinin doğruluğuna inanmıyorum. Sanat yarıştırılamaz bunun farkındayım. Ve kim ne derse desin hiçbir ödülün öznel ilişkilerden ayrı düşünülemeyeceğini de iyi biliyorum. Bu sebeple ve endüstriyel sebepler, şiiri pazar ürünü olarak sunma hallerinden dolayı ödül kurumuna, ilişkilerine karşı olduğumu defalarca yineledim” dedi.

Gündoğdu şöyle devam etti: “40 yıl önce devlet tarafından zay edilen devrimci bir şair adına iyiniyetli bu girişimi; kapı çalıp, kitap/dosya bırakılmadığı, hiçbir maddi bağlamı olmadığı ve Arkadaş'ın uzattığı bir el gibi düşündüğüm için onun elini sıkarak belirttiğim şerhlerle teşekkürle karşılıyorum. Bu sebeple söylediğim bağlamda bir ödül gibi de görmüyorum. Alnını dağ ateşiyle ısıtan Arkadaş'ın isyanı için buradayım. Çünkü bordo bir renktir ve bunu onun için seviyorum.” 

Haydar Ergülen ilk kitap ödülünü verirken Cenk Gündoğdu için ''Dergiciliği, şiir yıllığı çalışması, hazırladığı kitapları, dahası şiirleri ile şimdiden iyi şeyler yapacağının ve kalıcılığının işaretini veren iyi bir şair. Savaş olgusuna antimilitarist bakışla şiirimizde yeni bir boyut kazandırmıştır” ifadesini kullandı. 

Buca Protestan Baptist Kilisesi’nde yapılan ödül, İzmirli şair/yazarların katıldığı ve aralarında Tuğrul Keskin, Altay Ömer Erdoğan, Halil İbrahim Özbay'ın bulunduğu törenin ardından kokteyl ile sona erdi.

111
0
0
Yorum Yaz